Stackpole Electronics Inc RPC1210JT2M40 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 897 ratings
RPC1210JT2M40 main image
Model Number
RPC1210JT2M40
Datasheet
RPC1210JT2M40 PDF
Description
RES 2.4M OHM 5% 1/2W 1210
Resistance
2.4 MOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)