Stackpole Electronics Inc RPC1206JT680K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 847 ratings
RPC1206JT680K main image
Model Number
RPC1206JT680K
Datasheet
RPC1206JT680K PDF
Description
RES 680K OHM 5% 1/3W 1206
Resistance
680 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)