Stackpole Electronics Inc RPC1206JT130K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 805 ratings
RPC1206JT130K main image
Model Number
RPC1206JT130K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RPC1206JT130K PDF
Description
RES 130K OHM 5% 1/3W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RPC
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
130 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)