Stackpole Electronics Inc RPC1206FT100R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 807 ratings
RPC1206FT100R main image
Model Number
RPC1206FT100R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RPC1206FT100R PDF
Description
RES 100 OHM 1% 1/3W 1206
In Stock : 16822
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RPC
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)