Stackpole Electronics Inc RPC0805KT100R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 803 ratings
RPC0805KT100R main image
Model Number
RPC0805KT100R
Datasheet
RPC0805KT100R PDF
Description
RES 100 OHM 10% 1/4W 0805
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)