Stackpole Electronics Inc RPC0805JT7M50 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 889 ratings
RPC0805JT7M50 main image
Model Number
RPC0805JT7M50
Datasheet
RPC0805JT7M50 PDF
Description
RES 7.5M OHM 5% 1/4W 0805
Resistance
7.5 MOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)