Stackpole Electronics Inc RPC0805JT560K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 892 ratings
RPC0805JT560K main image
Model Number
RPC0805JT560K
Datasheet
RPC0805JT560K PDF
Description
RES 560K OHM 5% 1/4W 0805
Resistance
560 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)