Stackpole Electronics Inc RPC0805FT2K40-UP (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 884 ratings
RPC0805FT2K40-UP main image
Model Number
RPC0805FT2K40-UP
Datasheet
RPC0805FT2K40-UP PDF
Description
RES 2.4K OHM 1% 1/2W 0805
Resistance
2.4 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)