Stackpole Electronics Inc RPC0603JT820K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 734 ratings
RPC0603JT820K main image
Model Number
RPC0603JT820K
Datasheet
RPC0603JT820K PDF
Description
RES 820K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance
820 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)