Stackpole Electronics Inc RNV14FTL240K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 704 ratings
RNV14FTL240K main image
Model Number
RNV14FTL240K
Datasheet
RNV14FTL240K PDF
Description
RES 240K OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
240 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)