Stackpole Electronics Inc RNS1FTD590R Bulk sales (1 piece or more)
4.7 873 ratings
RNS1FTD590R main image
Model Number
RNS1FTD590R
Datasheet
RNS1FTD590R PDF
Description
RES 590 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance
590 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)