Stackpole Electronics Inc RNS1FTD511R Bulk sales (1 piece or more)
4.5 713 ratings
RNS1FTD511R main image
Model Number
RNS1FTD511R
Datasheet
RNS1FTD511R PDF
Description
RES 511 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance
511 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)