Stackpole Electronics Inc RNS1FTD182K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 664 ratings
RNS1FTD182K main image
Model Number
RNS1FTD182K
Datasheet
RNS1FTD182K PDF
Description
RES 182K OHM 1% 1W AXIAL
Resistance
182 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)