Stackpole Electronics Inc RNS1FTD10R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 848 ratings
RNS1FTD10R0 main image
Model Number
RNS1FTD10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNS1FTD10R0 PDF
Description
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNS
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)