Stackpole Electronics Inc RNMF14FTD2K61 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 819 ratings
RNMF14FTD2K61 main image
Model Number
RNMF14FTD2K61
Datasheet
RNMF14FTD2K61 PDF
Description
RES 2.61K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance
2.61 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)