Stackpole Electronics Inc RNMF14FTC255R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 700 ratings
RNMF14FTC255R main image
Model Number
RNMF14FTC255R
Datasheet
RNMF14FTC255R PDF
Description
RES 255 OHM 1% 1/4W AXIAL
Series
RNMF (Mini)
Packaging
Tape & Reel
Resistance
255 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)