Stackpole Electronics Inc RNMF12FAC2R20 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 607 ratings
RNMF12FAC2R20 main image
Model Number
RNMF12FAC2R20
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNMF12FAC2R20 PDF
Description
RES 2.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNMF (Mini)
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Resistance
2.2 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)