Stackpole Electronics Inc RNF18FTE40K2 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 876 ratings
RNF18FTE40K2 main image
Model Number
RNF18FTE40K2
Datasheet
RNF18FTE40K2 PDF
Description
RES 40.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Resistance
40.2 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)