Stackpole Electronics Inc RNF18FTD562K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 608 ratings
RNF18FTD562K main image
Model Number
RNF18FTD562K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNF18FTD562K PDF
Description
RES 562K OHM 1% 1/8W AXIAL
In Stock : 4474
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
562 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)