Stackpole Electronics Inc RNF14GTD16K0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 884 ratings
RNF14GTD16K0 main image
Model Number
RNF14GTD16K0
Datasheet
RNF14GTD16K0 PDF
Description
RES 16K OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance
16 kOhms
Tolerance
±2%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)