Stackpole Electronics Inc RNF14FTD56K2 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 618 ratings
RNF14FTD56K2 main image
Model Number
RNF14FTD56K2
Datasheet
RNF14FTD56K2 PDF
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
In Stock : 19493
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
56.2 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)