Stackpole Electronics Inc RNF14FTC4R02 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 648 ratings
RNF14FTC4R02 main image
Model Number
RNF14FTC4R02
Datasheet
RNF14FTC4R02 PDF
Description
RES 4.02 OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance
4.02 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)