Stackpole Electronics Inc RNF14FBC402R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 732 ratings
RNF14FBC402R main image
Model Number
RNF14FBC402R
Datasheet
RNF14FBC402R PDF
Description
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
402 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)