Stackpole Electronics Inc RNF14FAD562K (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 892 ratings
RNF14FAD562K main image
Model Number
RNF14FAD562K
Datasheet
RNF14FAD562K PDF
Description
RES 562K OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
562 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)