Stackpole Electronics Inc RNF14FAD28K0 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 809 ratings
RNF14FAD28K0 main image
Model Number
RNF14FAD28K0
Datasheet
RNF14FAD28K0 PDF
Description
RES 28K OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
28 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)