Stackpole Electronics Inc RNF14FAC261K (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.6 621 ratings
RNF14FAC261K main image
Model Number
RNF14FAC261K
Datasheet
RNF14FAC261K PDF
Description
RES 261K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance
261 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)