Stackpole Electronics Inc RNF14DTE7K50 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 619 ratings
RNF14DTE7K50 main image
Model Number
RNF14DTE7K50
Datasheet
RNF14DTE7K50 PDF
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance
7.5 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)