Stackpole Electronics Inc RNF14DTD56R2 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 699 ratings
RNF14DTD56R2 main image
Model Number
RNF14DTD56R2
Datasheet
RNF14DTD56R2 PDF
Description
RES 56.2 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance
56.2 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)