Stackpole Electronics Inc RNF14DTC988R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 843 ratings
RNF14DTC988R main image
Model Number
RNF14DTC988R
Datasheet
RNF14DTC988R PDF
Description
RES 988 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
988 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)