Stackpole Electronics Inc RNF14DTC90R9 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 866 ratings
RNF14DTC90R9 main image
Model Number
RNF14DTC90R9
Datasheet
RNF14DTC90R9 PDF
Description
RES 90.9 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance
90.9 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)