Stackpole Electronics Inc RNF14CAC5K30 (2500 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 822 ratings
RNF14CAC5K30 main image
Model Number
RNF14CAC5K30
Datasheet
RNF14CAC5K30 PDF
Description
RES 5.3K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
5.3 kOhms
Tolerance
±0.25%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)