Stackpole Electronics Inc RNF14CAC180R (2500 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.6 836 ratings
RNF14CAC180R main image
Model Number
RNF14CAC180R
Datasheet
RNF14CAC180R PDF
Description
RES 180 OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
180 Ohms
Tolerance
±0.25%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)