Stackpole Electronics Inc RNF14BTC5K90 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 876 ratings
RNF14BTC5K90 main image
Model Number
RNF14BTC5K90
Datasheet
RNF14BTC5K90 PDF
Description
RES 5.9K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
5.9 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)