Stackpole Electronics Inc RNF14BTC5K76 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 815 ratings
RNF14BTC5K76 main image
Model Number
RNF14BTC5K76
Datasheet
RNF14BTC5K76 PDF
Description
RES 5.76K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
5.76 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)