Stackpole Electronics Inc RNF14BTC2K61 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 770 ratings
RNF14BTC2K61 main image
Model Number
RNF14BTC2K61
Datasheet
RNF14BTC2K61 PDF
Description
RES 2.61K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
2.61 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)