Stackpole Electronics Inc RNF14BTC140K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 763 ratings
RNF14BTC140K main image
Model Number
RNF14BTC140K
Datasheet
RNF14BTC140K PDF
Description
RES 140K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
140 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)