Stackpole Electronics Inc RNF12JTD6K20 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 677 ratings
RNF12JTD6K20 main image
Model Number
RNF12JTD6K20
Datasheet
RNF12JTD6K20 PDF
Description
RES 6.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance
6.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)