Stackpole Electronics Inc RNF12JTD160K (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 666 ratings
RNF12JTD160K main image
Model Number
RNF12JTD160K
Datasheet
RNF12JTD160K PDF
Description
RES 160K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance
160 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)