Stackpole Electronics Inc RNF12FTD2K15 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 863 ratings
RNF12FTD2K15 main image
Model Number
RNF12FTD2K15
Datasheet
RNF12FTD2K15 PDF
Description
RES 2.15K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance
2.15 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)