Stackpole Electronics Inc RNF12FTD187R (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 660 ratings
RNF12FTD187R main image
Model Number
RNF12FTD187R
Datasheet
RNF12FTD187R PDF
Description
RES 187 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance
187 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)