Stackpole Electronics Inc RNF12FAD5R62 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 866 ratings
RNF12FAD5R62 main image
Model Number
RNF12FAD5R62
Datasheet
RNF12FAD5R62 PDF
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/2W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
5.62 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)