Stackpole Electronics Inc RNF12FAC6R80 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 643 ratings
RNF12FAC6R80 main image
Model Number
RNF12FAC6R80
Datasheet
RNF12FAC6R80 PDF
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/2W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
6.8 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)