Stackpole Electronics Inc RNF12DTD162R (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 840 ratings
RNF12DTD162R main image
Model Number
RNF12DTD162R
Datasheet
RNF12DTD162R PDF
Description
RES 162 OHM 0.5% 1/2W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
162 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)