Stackpole Electronics Inc RNF12BTC100R (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 774 ratings
RNF12BTC100R main image
Model Number
RNF12BTC100R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNF12BTC100R PDF
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)