Stackpole Electronics Inc RNCS1206BKE4R75 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 716 ratings
RNCS1206BKE4R75 main image
Model Number
RNCS1206BKE4R75
Datasheet
RNCS1206BKE4R75 PDF
Description
RES 4.75 OHM 0.1% 1/8W 1206
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
4.75 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)