Stackpole Electronics Inc RNCS1206BKE169R (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 790 ratings
RNCS1206BKE169R main image
Model Number
RNCS1206BKE169R
Datasheet
RNCS1206BKE169R PDF
Description
RES 169 OHM 0.1% 1/8W 1206
Resistance
169 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)