Stackpole Electronics Inc RNCS1206BKE10R0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 749 ratings
RNCS1206BKE10R0 main image
Model Number
RNCS1206BKE10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCS1206BKE10R0 PDF
Description
RES 10 OHM 0.1% 1/8W 1206
In Stock : 5447
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCS
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)