Stackpole Electronics Inc RNCS0805BTE5K90 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 763 ratings
RNCS0805BTE5K90 main image
Model Number
RNCS0805BTE5K90
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCS0805BTE5K90 PDF
Description
RES 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
5.9 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)