Stackpole Electronics Inc RNCS0805BTE59K0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 800 ratings
RNCS0805BTE59K0 main image
Model Number
RNCS0805BTE59K0
Datasheet
RNCS0805BTE59K0 PDF
Description
RES 59K OHM 0.1% 1/10W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
59 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)