Stackpole Electronics Inc RNCS0805BTC4K02 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 852 ratings
RNCS0805BTC4K02 main image
Model Number
RNCS0805BTC4K02
Datasheet
RNCS0805BTC4K02 PDF
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 1/10W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
4.02 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)